Lista aktualności Lista aktualności

Szczególne cechy drewna

Drewno ma wiele zastosowań. Według ostatnich wyliczeń drewno wykorzystuje się na ponad 30 tysięcy sposobów. Wachlarz jego wykorzystania jest bardzo szeroki. Od najprostszego, czyli spalania drewna w celu uzyskania energii cieplnej, przez szerokie użytkowanie w przemyśle, po wytworzenie materiałów ekskluzywnych i zastosowanie w medycynie. Produkty z drewna mają również wiele postaci. Najprostsze, wyglądem przypominają drzewo, z którego zostały pozyskane. Najbardziej zaawansowane, wspólny z drewnem mają tylko skład chemiczny.

Nie z każdego rodzaju drewna da się zrobić ekskluzywne produkty. Do ich wytworzenia wykorzystuje się drewno najlepsze, o szczególnych cechach. Drzewa o ponadprzeciętnych właściwościach wyszukujemy wśród tych, które są przeznaczone do cięć. Później trafiają one na specjalne aukcje, na których są sprzedawane.

W najbliższych dniach taka aukcja – Submisja drewna szczególnego - odbędzie się Nadleśnictwie Runowo. Trafiło tam drewno o szczególnych cechach z całej RDLP w Toruniu. Gatunkiem, który przeważa na submisji jest dąb. Właśnie ten gatunek w swojej budowie wewnętrznej ma najbardziej specyficzne cechy, których wyszukują nabywcy.

Drewno z Nadleśnictwa Jamy również trafiło na submisję w Runowie. Nasi leśniczowie wyszukali w lesie i wspólnie z brakarzem „wymanipulowali” ponad 40 m3 drewna szczególnego. Drewno trafiło już na plac aukcyjny i jest przygotowywane, tak, żeby prezentowało się jak najlepiej.

 

 

 

Szczegółowe informacje na temat Submisji drewna szczególnego oraz niezbędne kontakty dostępne są na stronie internetowej Nadleśnictwa Runowo: www.runowo.torun.lasy.gov.pl

 

 

Zdjęcia: Łukasz Miłkowski, Rafał Nizio