Lista aktualności Lista aktualności

W trosce o trwałość lasów

My leśnicy, w swojej pracy dbamy o to, żeby lasy trwały jak najdłużej. Wykonujemy szereg zadań ochronnych, aby uchronić las od niechcianych szkodników oraz hodowlanych, które stworzą drzewostan i będą kształtowały go przez całe życie, tak, żeby funkcjonował w jak najlepszej kondycji i maksymalnie spełniał wszystkie swoje funkcje.

Jednym z zadań, które zapewniają trwałość lasu jest zbiór odpowiedniej ilości nasion do wyprodukowania sadzonek. Dlatego od kilku dni w Nadleśnictwie Jamy zbieramy nasiona buka, które opadają na siatki rozłożone po dnie lasu na powierzchni ponad 5 hektarów. Posłużą one do wysiewu na szkółce leśnej w celu uzyskania sadzonek, a te dadzą początek nowemu pokoleniu lasu. W tym roku buki obficie obrodziły w nasiona. Staramy się zebrać ich jak najwięcej, gdyż taki stan nie zdarza się co roku. Buk obradza obficie co 5 a nawet 12 lat! Nasiona po zbiorze w lesie należy przesortować, aby oddzielić puste od zdrowych oraz odpowiednio wysuszyć, tak, żeby mogły być przechowywane jak najdłużej i jednocześnie zachowały zdolność kiełkowania.

Nasiona buka, zwane bukwią (nie buczyną, gdyż ta jest lasem bukowym) to trójgraniaste orzeszki. Przez cały okres dojrzewania są szczelnie zamknięte w kolczastej torebce, która po dojrzeniu otwiera się i wysypuje orzeszki. Dzieje się to najczęściej na przełomie września i października. Z jednej strony można powiedzieć, że to ostatni etap w rozwoju roślin, ale jednocześnie początek nowego pokolenia.